Spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe analizując rynek energii elektrycznej przekazuje kilka ważnych informacji w aspekcie kształtowania się cen energii elektrycznej.

Obecnie można zaobserwować relatywnie wysokie ceny energii w Polsce. Szczególnie szybki wzrost cen dało się zauważyć na rynku terminowym. Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki (URE) : “Kontrakty zawierane na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) pokazują, że w ostatnim roku cena energii – zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata - gwałtownie rośnie.” Roczny koszt jednej kWh prądu w 2020 roku wynosił na giełdzie 0,2520 zł, natomiast w 2021 roku pojawiały się już takie kwoty jak 1,300 zł (12 grudnia 2021 r.) lub 0,712 zł (16 grudnia 2021 r.) Kurs energii elektrycznej z dnia 12.08.2022 wynosi na TGE 1,6758 zł/kWh. Przyczyny tego wzrostu są złożone, ale na pewno można do nich zaliczyć:

-koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, co w szczególności obciąża polską energetykę, w której zdecydowana większość produkcji pochodzi ze źródeł nieodnawialnych (węgiel brunatny i kamienny). W lutym 2022 roku ceny emisji CO2 osiągnęły niespodziewanie wysoki poziom, to jest blisko 100 euro za tonę (dla porównania w 2020 roku było to zaledwie 20 euro za tonę). W dniu agresji Rosji na Ukrainę ceny emisji gwałtownie spadły, osiągając poziom ok. 57 euro w dniu 7 marca 2022 roku. Kilka dni później ceny emisji CO2 znów wzrosły. Obecnie ceny emisji są na poziomie 94 euro za tonę.

                    Ceny certyfikatów EUS [EUR/tCO2]

                  Źródło: energy.instrat.pl na podstawie danych z Quandl

     

- wzrost cen węgla;

- niewystarczająca infrastruktura po stronie magazynów energii, co dotyczy przede wszystkim energii   odnawialnej (pochodzącej ze słońca i wiatru), która jest dostarczana nieregularnie do sieci dystrybucyjnej;

- zwiększony popyt na energię po pandemii;

- skokowy wzrost cen gazu ziemnego na rynku światowym.

Wzrost cen na giełdzie przekłada się bezpośrednio na wyższe rachunki za energię elektryczną.

Na rekordowy poziom cen przełożyły się także wyłączenia i postoje bloków węglowych. Tylko 4 lipca 2022r. z bieżącej pracy wyłączonych było ok. 22 GW mocy. Dla porównania cały system energetyczny dysponuje mocą rzędu 53,6 GW mocy zainstalowanej.

Ceny energii gwałtownie rosną także w całej Europie. W większości państw europejskich ceny prądu rosną tak samo jak w Polsce. Na ten wzrost wpływ mają podobne czynniki jak w naszym kraju. We wtorek 9 sierpnia 2022r. dostawy energii elektrycznej na 2023 rok zostały wycenione na wielu europejskich giełdach najwyżej w historii. We Francji i Szwajcarii cena prądu przekroczyła 2,60 zł/kWh, a w Polsce ponad 1,60 zł/kWh. Do efektów wojny handlowej z Rosją dołożyła się susza, która ograniczyła produkcję elektrowni wodnych w Skandynawii, atomowych we Francji i węglowych w Niemczech.

Zdaniem ekspertów  analizując obecny rynek energii, gazu i węgla w kolejnym roku ceny energii również będą rosły, co więcej nie ma przesłanek , dla których powinna nastąpić na rynku energii korekta cen w dół.  Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin w wypowiedzi dla Radia  Tok FM ocenił, iż „Trudno się spodziewać, że sytuacja w przyszłym roku gwałtownie się zmieni na lepsze i wrócimy do ceny energii sprzed półtora roku. Prawdopodobnie nie. Myślę, że będziemy się mierzyli raczej z wysokimi cenami energii elektrycznej i gazu […] Wydaje mi się, że ceny raczej się utrzymają i raczej powinniśmy się na to nastawić”.

Wysokie ceny energii na TGE mają również swoje odzwierciedlenie  w ofertach przetargowych na dostawę energii elektrycznej dla samorządów. Część miast i gmin odczuła znaczące podwyżki już w roku 2021. Obecnie ceny oferowane na przetargach są wyższe o co najmniej kilkadziesiąt, a niekiedy nawet kilkaset procent. Przykładowo nowa cena energii elektrycznej zaoferowana Gdyni w I półroczu była wyższa o 161%. W II półroczu wzrost wyniósł już 386%. W Pile ceny prądu w II półroczu wzrosły o 359%, w Rzeszowie – 320%, Kołobrzegu – 278-362%, Legionowie – 312%, Bydgoszczy – 300%. Część przetargów nie jest rozstrzygana, ponieważ wartość oferty znacząco przewyższa zaplanowaną kwotę, jaką zamawiający zamierzali przeznaczyć na ten cel.

 

Czytaj więcej
 • 3 Kwietnia, 2023

  WESOŁEGO ALLELUJA

  Czytaj więcej
 • 22 Marca, 2023

  Udział Przedstawicieli Spółki w wydarzeniu „Drzwi Otwarte” Wydziału Politechnicznego Akademii Kaliskiej

  Czytaj więcej
 • 13 Marca, 2023

  Umowa o współpracy z Technikum im. św. Józefa w Kaliszu

  Czytaj więcej
 • 23 Lutego, 2023

  Spotkanie z przedstawicielami Miasta i Gminy Krotoszyn - omówienie planów modernizacji oświetlenia

  Czytaj więcej
 • 25 Stycznia, 2023

  Program „EKO Latarnia – Poprawa efektywności energetycznej systemów oświetlenia zewnętrznego – II edycja”.

  Czytaj więcej
 • 23 Grudnia, 2022

  Program "OZE i elektromobilność 2022"

  Czytaj więcej
 • 9 Grudnia, 2022

  Wesołych Świąt

  Czytaj więcej
 • 28 Listopada, 2022

  Smart oszczędności i smart inwestycje. Strategie dla miast i regionów podczas XV Smart City Forum

  Czytaj więcej
 • 12 Października, 2022

  Mister Budownictwa Wielkopolski Południowej za 2021 rok w kat. Obiekty biurowe za rok 2021

  Czytaj więcej
 • 20 Września, 2022

  25 lecie Spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe. Niech przyszłość będzie świetlana.

  Czytaj więcej
 • 22 Sierpnia, 2022

  Bieżąca sytuacja na rynku energii elektrycznej

  Czytaj więcej
 • 11 Sierpnia, 2022

  XIV SMART CITY FORUM z udziałem Prezesa Spółki OUiD w Kaliszu

  Czytaj więcej